Çeşitli İlanlar ... >> İlan, İş, Kariyer, Emlak, Rehber, ve Firma Platformu - Çeşitli İlanlar >> Koleksiyon/Antika
...

Alt Sayfalar

...

Yeni Liste

0,00 ₺
Ender Yapı Tasarım


Yeni Liste


ÇEŞİTLİ

BİLGİSAYAR PARÇALARI
Bilgisayar ve Parçaları

ElektronikAletler

Program/Yazılım
Bakım / Servis
ELEKTRONİK EV EŞYALARI
Kamera/Fotoğraf Makinası
Müzik Seti
Radyo / Teyp
Televizyon
Video

SAĞLIK VE CİLT BAKIM

MALZEMELERİ

Cilt Bakım Malzemeleri
Sağlık Hizmetleri
EV EŞYASI / MOBİLYA
Aydınlatma Malzemeleri
Banyo Malzemeleri
Dolaplar / Büfeler
Halı / Kilim / Perde
Mutfak Dolabı
Mutfak Eşyası
Oturma Odası
Soba / Kat Kaloriferi
Yatak Odası
Yemek Odası
Elektrikli EvEşyaları
Buzdolabı / Derin Dondurucu
Çamaşır Makinesi
Fırın / Ocak / Mikrodalga
Çeşitli Ev Eşyaları
TATİL / SEYAHAT
Kamp Malzemeleri
Otel / Motel
Seyhat Acenteleri
Tatil Köyleri
Kiralık Devremülk
Satılık Devremülk
Kiralık Yazlık
Satılık Yazlık
ÇOCUK MALZEMELERİ
Çocuk Elbiseleri
Çocuk Mobilyaları
Çocuk Oyuncakları
Çeşitli Çocuk Eşyaları
HABERLEŞME / İLETİŞİM
Cep /Araç /Ev Telefonu
Elektonik Eşya Bakım Onarım
Telefon Santrali / Fax
Telsiz
Çeşitli
EĞLENCE / DİNLENME
Konser Bilet ve Giriş Kartları
Sinema / Film / Tiyatro

Çeşitli Etkinlikler

KOSTÜM / KIYAFET
Abiye / Smokin
Ayakkabı / Çizme
Çeşitli Kıyafetler
Deri / Kürk
Bayan Giyim
Erkek Giyim
Gelinlik / Damatlık

BOŞ ZAMANLARI

DEĞERLENDİRME / HOBİ

Av Malzemeleri / Silah
El İşleri
El Sanatları
İş Aletleri
Koleksiyon
Model Oyuncakları

Çeşitli

OFİS VE DÜKKAN MALZEMLERİ
Çeşitli
Dekorasyon Malzemeleri
Demirbaş Eşya
İnşaat Malzemeleri
Jeneratör / UPS
Ofis ve Büro Mobilyaları
Ofis/Dükkan Malzemesi Bakım Onarım
Sanayi ve İş Makineleri
SPOR VE SPOR MALZEMELERİ
Aerobik / Vücut Geliştirme
Deniz Araçları / Yelkenliler
Teniz / Squash

Uzak Doğu Sporları

Çeşitli Spor Malzemeleri
KOLLEKSİYON / ANTİKA
Antika
Çeşitli Koleksiyon
Kaset / CD / LP
Kitap / Dergi
Mücevher / Takı
Sanat Eserleri / İmitasyon
Video Kaseti / Film / Fotoğraf
YEDEK PARÇA
Motor/ Motorsiklet Parçaları
Otomobil Aksesuarları
Otomobil Yedek Parça
MUHTELİF ŞEYLER
Barter
Çeşitli Hizmet
Çeviri ve Tercümeler
Dershaneler / Ders Verenler
Dizgi ve Tasarım Hizmetleri
İhale İlanları
Kampanyalı Satışlar
Nakliyeciler
Para ve Borsa
Ticari Muamele
EVCİL HAYVANLAR
Evcil Hayvanlar
Evcil Hayvan Aksesuarlar
MÜZİK VE MÜZİK ALETLERİ
Müzik Aletleri
Müzik Grupları
ŞarkıSözü /Beste/ Demo/Kaset
ÇİFT TEKERLEKLİLER
Bisiklet
Motor /Motosiklet /Scooter
TEŞEKKÜR / KUTLAMA
Teşekkür İlanları
Yaş Günü ve Özel Günler
TANIŞMA / DUYURU
Bay Arkadaş
Bayan Arkadaş
Çeşitli
Dernek ve Cemiyetler
Duyuru
E-Mail / ICQ / SMS
KAYIP
Çeşitli Kayıp İlanları
Kayıp Evrak
Kayıp Oto
 
 

ART NOUVEAU VE ART DECO MOBİLYALAR


Prof. Dr. FERYAL İREZ Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi


Tasarımı 1856 yılında William Nom’s tarafından yapılan boyalı ahşap iskemle.


Koloman Moser tarafından tasarlanan 1902 yılına ait Art Deco çalışma masası. Bu yazı masası bugün Stockholm yakınlarındaki Charlottenlund Şatosu’nda yer almaktadır.

19.yüzyıl ortalarında İngiltere’de John Ruskin. Fransa’da Baron Léon de Laborde endüstrinin el sanatlarını öldürdüğü düşüncesi ile doğaya tekrar dönmenin insanlığa ve sanata yeni olanaklar kazandıracağı tezini ortaya attılar. Tarihi yapıların onarım çalışmalarında Violet-le-Due bitkisel motifleri tercih etti. 1866’da Ruprich Robert ise “Floral süsleme”nin temellerini attı ve tüm bu yeni denemelerin neticesinde Fransa’da Sembolizm, İngiltere’de Pre-Raphaelit hareketi başladı.

1870’lerden itibaren mobilya üretiminde tüm üsluplar değişik gözde stiller arasında Louis-Quinze ve Louis-Seusıra Empire (Ampir) üslubu da yer almaktaydı. 1884 ve 1889 Paris Sergileri iç dekorasyonda ve Mobilya Sanatı’nda bu alandaki estetik devrimin kaynağı oluşturdu. Özellikle 1889 Paris Dünya Sergisi “Floral Bezeme’nin çıkış noktası oldu. İngiltere’den William Morris ve Arthur H. Machmundo, Belçika’dan Henri van de Velde ve Amerika’dan Louis C. Tiffany bu floral üslubun uluslararası temsilcisi oldular.

Art Nouveau üslubunun ortaya çıkmasında Fransa da rol oynadı. Fransız tasarımcı ve teorisyen Eugéne Grasset, cam sanatçısı ve Nancy Okulu’nun kurucusu Emile Gallé ile sanat ticareti yapan Samuel Bing bu akımın önderliğini yaptılar. Uygulamalı Sanatlar’da akademisyen olarak görev yapan Grasset 1879-1881 yılları arasında arkadaşı Charles Gillot için yaptığı mobilya tasarımları ile tanındı. Emile Gallé mobilya tasarımları yapmasına karşılık başarısını cam ve metal işlerinde gösterdi. Paris’te Uzakdoğu’dan ithal ettiği mobilyaları pazarlayan S.Bing ise Fransız mobilya üretiminde yeni bir çığır açtı. Rue de Provence’daki dükkanı bir sanat merkezi haline dönüşürken, dükkanın ismi de “Art Nouveau” (Yeni Sanat) olarak değiştirildi.

Art Nouveau üslubunun en karakteristik özellikleri nelerdir? Dalgalı kıvrım formlar, kuğular, tavus kuşları, çeşitli su kuşları, fantastik figürler, çeşitli egzotik bitkiler, zambaklar, nilüferler, kadın figürleri, stilize bitki motifleri Art Nouveau’nun en özgün dekoratif özellikleri olarak kabul edilebilir. 18.yüzyıl Rokoko üslubunu anımsatan asimetrik floral desenler ile karşımıza çıkan Art Nouveau üslubu 1900 Paris Sergisi ile resmen tanınır. 1900’deki bu sergi zaferinden kısa bir müddet sonra Art Nouveau üslubu güncelliğini yitirir. Ancak 20.yüzyıl başlarında Fransız mobilya üretimine yeni perspektifler getirdiği gibi, günümüz modern mobilyasının da çıkış kaynağı olmuştur.

1900’lü yıllarda yeni bir Pazar Strüktürü ortaya çıkar. Bu dönemde üretilen mobilyalar iki değişik alıcı kitlesine hitap eder. Birincisi. Gerçek ve Zengin Sanat Alıcıları, ikincisi, günlük kullanım ihtiyacını karşılamak isteyen Orta Sınıf. İşte tasarımcının görevi burada ortaya çıkar, çünkü her iki tabakanın zevkine hitap eden tasarımları gerçekleştirmek zorundadır.

1912 yılında tasarımcı Renè Guilleré Printemps Satış Mağazaları zincirine katılır ve özellikle mobilya seksiyonları için yeni düzenlemeler gerçekleştirir. Daha sonra Maurice Dufrène Galeri Lafayette. Paul Follot ise Bon Marché mağazaları için çeşitli tarzda mobilya seksiyonlarını düzenlerler.

Fransa’da Art Nouveau, Almanya’da Jugendstil, İngiltere’de Liberty Style, Avusturya’da Sezession. İspanya’da Modernista, İtalya’da Stile Floerale ve Amerika’da Tiffany Style olarak karşımıza çıkan bu üslubu Osmanlı da severek kabul etmiştir. Sultan II. Abdülhamid döneminde saray mimarı olarak çalışan Raimondo D’Aronco İtalya’dan gelmiş ve İstanbul’a Art Nouveau tarzında inşa edilmiş yapılar armağan etmiştir (Örneğin, Tarabya’daki İtalyan Yazlık Sefaret Binası. Yıldız Saray kompleksi içinde yer alan Istabl-ı Amire-i Ferhan binaları gibi...) Bu yüzyılın Osmanlı Sarayları’nda bulunan çini sobaların çoğu Art Nouveau tarzındadır. 1843’de kurulan Hereke Fabrikası’nda dokunan saray kumaşları arasında Art Nouveau motiflere sahip döşemelik kumaş örneklerini de mobilyalarda takip edebilmekteyiz. Dolmabahçe Sarayı mobilyaları arasında Art Nouveau üslupda E. Gallé imzalı marköteri çift tablalı, ahşap bir sehpa da dikkat çekicidir.


Emile-Jacques Ruhlmann, Art Deco karyola.


Tasarımı 1907 yılında Louis Majorelle tarafından yapılmış Art Nouveau yazı masası.

Endüstriyel yapım ve el sanatlarını beraber bünyesinde barındıran ve Art Nouveau’dan sonra yeni bir üslup olarak karşımıza çıkan Art Deco aslında 1916 yılı için planlanmıştır. Araya Birinci Dünya Savaşı’nın girmesiyle bu tasarım planı 1922 yılına ertelenmiş ve nihayet 1925 yılında resmen tanınmıştır.


1901-1904 tarihli Richard Riemerschmid’e ait hasır koltuk.


New York, Brooklyn Müzesi’nde sergilenen Art-Deco tarzında Worgelt Çalışma Odası.

ART DECO
Paris’de iki dünya savaşı arasında doğan ve Art Deco adı verilen üslup Avrupa ve Amerika’nın büyük kentlerinde hemen benimsenmiştir. Art Deco mobilyanın kökenleri 20.yüzyıl başlarında Almanya ve Avusturya’nın Geleneksel El Sanatları atölyelerinde üretilen mobilyalara dayanır. Bu tür mobilyalar 1925’de Paris’de açılan Uluslararası Modern Dekoratif Sanatlar ve Endüstri Sanatları Sergileri ile Tüm Dünya’ya tanıtılmıştır.


Morris firmasının 1920 yılına ait katalog kapağı.


Tasarımı 1874 yılında William Morris tarafından yapılan akantus desenli duvar kağıdı örneği.

1930’lara kadar özellikle Jacques Emile Ruhlmann ve Eileen Gray gibi tasarımcıların öncülük ettiği bu üslupta üretilen mobilyalarda sedef, fildişi, bağa, abanoz, altın, gümüş, maroken, kaplan ve leopar postları ile parlak renkli ipekli kumaşlar en gözde malzemeler olarak kullanılmıştır. Tropikal yapraklar ve çiçekler, iri güller ve gül demetleri, atletik yapılı kadın figürleri gibi dekoratif unsurların yanı sıra mobilyaların ahşap kısımlarına Fovizm akımının naif resimlerini anımsatan resimler yapmak moda olmuştu.

1930’lu yıllardan sonra daha çok Amerika’da gelişen bu üslup Amerikan Sineması aracılığı ile de yaygınlaşmıştır. Amerikan Art Deco stili yalın ve küt formları ile Bauhaus ve De Stijl üslubunun etkilerini hissettirir.

Günümüzde New York Brooklyn Müzesi Dekoratif Sanatlar Seksiyonu’nda sergilenen Worgelt Stüdyo’su Amerikan Art Deco’sunun en özgün örneklerinden bir tanesidir. New York’lu bir çift olan Mr. ve Mrs. Milton Weil’in Park Avenue’de bulunan apartman dairelerindeki bu çalışma odası Paris’li tasarımcı Alavoine tarafından 1928’de düzenlenmiştir. 1920’lerin Fransız Art Deco’sunu anımsatan bu odanın duvarları geometrik motiflere sahip çeşitli ahşap malzeme ile kaplanmıştır.

Art Nouveau üslubunun mobilya getirdiği en önemli özellik bütünlüğünün sağlanması ve bulunduğu ortamla uyum ilişkisidir. Mobilyanın ahşap kısmından döşemelik kumaşına, aynı mekânda bulunan mobilyaların kendi aralarında olduğu kadar, duvar kâğıdı veya duvar kaplaması, zemin döşemesi veya halı ve aydınlatma elemanları ile de görsel bir harmoni içinde olmasına büyük bir titizlikle dikkat edilmiştir.

Art Deco mobilyalar ise İkinci Dünya Savaşı sonrasında gelişen modernizmin öncüsüdürler.


1900 Paris Dünya Sergisi’nin gece görünümü, M. F. Bellenger tarafından suluboya olarak çalışılmıştır.


KAYNAKÇA
Gabrielle Fahr-Becker, Wiener Werkstaett, Köln, 1996.
Mark Bridge, Schreibtische, Köln, 1996
Brookly Museum of Art (Müze Katalog Kitabı), New York, 1997.
Helena Hayward, Weltgeschicthe der Welt, Stuttgart, 1992.
Rolf Linnenkamp, Jugendstill, Münih, 1979.
Linda Parry, William Morris, New York, 1996.
Klaus Jürgen Sembach, Art Nouveau, Köln, 1991.
F.Yaşar Yılmaz, “Art Nouveau ve Dolmabahçe Sarayı’nda bulunan bazı örnekler”, Milli Saraylar Dergisi, İstanbul, 1993.